Photosynth ile Kendi 3-D Sahnelerinizi Oluşturmak

Standart

Evet, yanlış değil, artık sevgili Microsoft, Google’ın Street View’ini ev kullanıcılarının kendine uygulayabileceği bir şekilde bedava olarak sundu. Tek yapmanız gereken, fotoğraf makinanız ile, durduğunuz yerde ya da yürüyerek, – tek koşul aynı yerde durduğunuzda 3 farklı açıdan etrafı, 3 fotoğraf içinde de ortak alan olacak şekilde çekmek. Mesela, durduğunuz yerden dönerek, etrafınızı çekmek istiyorsunuz, çok basit: Duruyorsunuz, bir fotoğraf çekip, sonra 15 derece dönüyor ve bir daha çekiyorsunuz. Böylece 24 fotoğraf oluyor, ve programa ekliyorsunuz, ve program gerisini kendi yapıyor. Karışık sahnelerde çok becerikli değil, aynı renklerin ve desenlerin yoğun olarak kullanıldığı yerlerde vasat denebilir, ama yine de denemeye değerdir. Özellikle uzaktan manzara çekimlerinde çok becerikli, ama bir odanın içini de çeker iken de dışarıdaki kadar olmasa da becerikli.

Burada fotoğrafları nasıl çekmeniz gerektiği anlatılıyor:

Video: Photosynth: How to Make Your Own Synth

The Photosynth Photography Guide (1.2Mbyte pdf)

Çok iyi değil ama; burada da evimin balkonundan yaptığım bir Photosynth çalışması.

Üçkuyular, İzmir, Mayıs ’09

Photosynth programı, Microsoft’un kendi geliştirdiği ve ücretsiz olarak sunduğu bir programdır. Bu programa ulaşmak için;

http://photosynth.net/

Önemli Tavsiye: Eğer siz de Photosynth ile 3-d sahne yaratacaksanız, fotoğraflarınızı çektikten sonra mutlaka küçültün, malum Türkiye’de ortalama internet bağlantısı hala yavaş. Eğer 5 MegaPixel bir kamera ile çekim yaparsanız, her fotoğraf ortalama 1 MB olur, ve bunlardan da bir sahnede 20-50 arası vardır, ve 50 MB’ın inmesi ise 1 Mbit’lik Standart TTNet bağlantısı ile minimum 8 dakika sürer.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s