bir bilgisayarın tozunu almak

Standart

Bu başlığı okurken elbette elimize bir bez alıp ekranın, klavyenin,  kasanın üzerindeki tozları almaktan bahsetmiyorum. Onların bilgisayarın çalışmasına etkisi yok, benim kastettiğim, o içindeki karmaşık aletlerin üzerinde biriken tozları almak. Üstündeki tozu almak, sadece daha güzel gözükmesini sağlar. Bahsettiğim şu şekilde bir toz birikimi:

Tozlu PC 001 - Copy

Nasıl gözüküyor? Çok kötü değil mi? Bu kadar toz ise sadece 4-5 ayda birikti. ÖSS zamanında ben pek tozunu almam bilgisayarımın, zaten ÖSS zamanı bilgisayar da kullanmadım, ama artık zamanı gelmişti. Normalde 2 haftada bir, bu kadar birikmesini önleyerek toz alırım. Fazla titizlik gibi gelebilir, ancak bu tozlar yavaşlamanın, karşınıza çıkan o masmavi hata ekranlarının, bip diye ötüp kapanan bilgisayarın ve sinir bozucu beklemelerin önemli bir sebebidir. Çünkü toz, elektronik aletlerin daha da ısınmasına yol açar.

Peki, hassas parçalar içeren bir bilgisayarın tozu nasıl alınır? Cevap: Kompressör ile. Yani, havayı hızlandıran bir alet ile. Aşağıda resmini gördüğünüz üzere. 1000 Watt elektrik çeken bir alet. Havayı bir uçak motorunun çıkardığı sese benzer bir sesle, öyle bir itiyor ki, bilgisayarınıza tuttuğunuzda o hafif tozlar direk dışarı çıkıyor. Bu kompressörü çok kullandım, yıllardan beri bilgisayarımı aşağıdaki emektar ile temizliyorum. Ancak, dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, bu toz uçurma işleminde saatte 200 km ile giden bu rüzgar, harddisk kablolarını çok gevşetiyor. Her yaptıktan sonra, harddisk kablolarını sıkılaştırmam gerekiyor, unutursam bilgisayar açılmıyor. Kablo gevşemesi her ne kadar büyük bir sorun olsa da, bu işlemi yaparken, örneğin fanları temizleyecekseniz, fanı ortasından tutup, havayı öyle vermeniz gerekir, aksi halde fan kontrolsüz bir şekilde döner ve zarar görebilir. Son olarak ise, ana kartın ve ekran kartının üzerindeki küçük transistörler ve kondsatör gibi küçük şeylerin de uçmamasına dikkat etmelisiniz. Yoksa bilgisayarı temizleyeceğim derken hiç açılmayacak hale getirebilirsiniz.

Tozlu PC 010 - Copy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s