internete bağlanma hızınızı ölçün

Standart

TTNet’in yenilenen tarifeleri ve yeni yeni döşenmeye başlanan fiber optik kablolarla yeni bir çağın başlaması kaçınılmaz. Artık Türkiye’de internet hızlanıyor. 2003’de ADSL aldığımızda, hızı sadece 128 kbit idi , yani saniyede 32 kbyte indirebiliyordu. Bu 5 MB’lık bir Mp3 için 160 saniye, 700 MB’lık bir film için ise 6 saat demekti. Yine de ondan önceki uzaylı sesi çıkaran modemlerden iyidir. Onlar 56 kbit ildi, hatta 1998 yılında ben 33 kbit i de gördüm. Tabi o zaman bu kadar büyük boyutlu dosya indirilmiyordu. Bir oyun sadece bir CD idi. Ama yine de dial-up modemle indirilmeleri imkânsızdı. Bağlantı her an kopabilir ve bütün beklemeniz indirmenin bitmesine 10 saniye kala boşa çıkabilir ve ay sonunda kapınızda bir kutu içinde telefon faturası görürdünüz.

Diğer ülkelere oranla internet hızında şu an çok gerideyiz orası ayrı konu. Ama yine de bu fiber optik gelişmesi iyiye işaret. Çünkü bakır kablolardan bir yerden sonra fazla hızlı bağlantı geçiremezsiniz. Ama fiber optik de veriler ışık ile iletilir. Böylece bakır kablodan 100 lerce kat daha iyi bir iletken görevi görür. Lüks semtlerden başlamak üzere fiber optik kablolar burada da döşenmeye başladı. Şimdilik Mavişehir’de var. İzmir’in tamamına yayılması biraz zaman alabilir.

Türkiye’de internetin kısa geçmişini bir yere bırakacak olursak, çoğu kullanıcı 1 MBIT’lik paket alınca hızının saniyede 1 Megabyte olacağını sanar. Ama, dikkat edilmesi gereken nokta buradaki Megabit kelimesidir. Bir bit = 8 byte’tır ve bu da demektir ki 1 Mbit= 128 KB/sn dir. Ancak internetten bir dosya indirirken siz asla 128 kb/sn ‘yi göremezsiniz. Bu hız TTnet’ten verinin çıkış hızıdır. Yolda gelirken gerek bakır kablolarda oluşan kayıp, gerek de hattaki diğer yoğunluktan dolayı bu hız düşer. Ve unutulmaması gereken bir nokta vardır ki ADSL 4 km’den uzağa gidemez. Yani santrale ne kadar yakın oturursanız o kadar hızlı bağlanırsınız. Benim 1 mbit iken hızım 108 kb/sn idi ancak 115 olan da var 90 olan da var. Buna ek olarak, bağlandığınız sunucuda, mesela bir siteden, bir MP3 indirirken, size sunucu dosyayı ne kadar hızla gönderirse, o kadar hızla indirebilirsiniz. Yani, isterseniz 32 Mbit’lik VDSL2’niz olsun, yavaş bir sunucu olduğu sürece 1 Mbit ile bile indirme yapamayabilirsiniz.

Ama, ulaşabileceğiniz maksimum hızı ölçebilirsiniz. Bunun için güzel ve büyük bir site var. Şu an Türkiye’de pek sunucusu yok, ancak Bursa’daki sunucu idare ediyor. Ulaşabileceğiniz en yüksek hızı ölçmenize olanak sağlıyor. www.speedtest.net .  Unutmayın, orada gösterilen hız da Megabit cinsindendir; megabyte değil.

speedtest_logo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s