Dropbox : En iyi online otomatik dosya yedekleme çözümü

Standart

logo

Bir dosya üzerinde saatlerce çalışıyorsunuz. İşe ya da okula giderken onu götürmeniz gerekiyor, gerek çıktı almak için gerek sunum için. Ame ne  oluyor? Dosyanızı evde unutmuşsunuz, USB bellek, CD evde kalmış ve dolayısı ile ya eve tekrar gitmeniz ya da patrona veya hocanıza uzun bir konuşma vermeniz gerekiyor. Dropbox ile bunu dert etmenize gerek yok.

Dropbox dosyalarınızı otomatik olarak internete yükleyen, istediğiniz bilgisayardan sadece bir internet tarayıcıdan istediğiniz gibi almanıza yarayan, dosyanın geçmiş versiyonlarını da saklayabilen mükemmel bir sistem.

Tek yapmanız gereken Dropbox’un masaüstü programını yüklemek ve dosyaların yedeklenmesi için bir klasör seçmek. Programın ücretsiz sürümü size 2 GB yer veriyor. Eğer daha fazla yere ihtiyacınız varsa belli bir ücret karşılığında 50 GB veya 100 GB yer ayırabilirsiniz.

Dropbox bedava olarak 2 GB veriyor, ancak siz bunu 5 GB’a kadar arttırabilirsiniz! Nasıl mı? Çok basit. Dropbox’u olan biri size davetiye gönderir veya siz Dropbox’unuz olduktan sonra başkalarını davet edip her iki tarafa da 250 MB ek yer alabilirsiniz. Unutmayın, davet eden de edilen de yer kazanıyor.

https://www.dropbox.com/referrals/NTMyNDI5MDE5 

Programın belli başlı özellikleri:

  • Dosyalarınız belirttiğiniz klasöre otomatik olarak yüklenir, sizin hiç bir şey yapmanız gerekmez. Sadece örneğin bir Word belgesi ise dosyayı kapattığınız an Word’den yüklenmeye başlanır.
  • Dropbox, dosyaların eski versiyonlarını da saklamanıza izin verir, böylece bir dosyada pişman olduğunuz bir değişiklik yaptıktan sonra eski çalışmanıza rahatlıkla dönebilirsiniz.

image

  • Public klasörüne yüklenen dosyaları Dropbox’u olmayan herkesle paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için Public klasörüne yüklediğiniz bir dosyanın üzerine sağ tıklayınca Dropbox –> Copy Public Link e bastığınızda link pano’ya otomatik olarak gelir.

image

  • Dropbox’un sunucuları gayet hızlı, 1 – 2 Megabyte / saniye ile indirebilir ve yükleyebilirsiniz.
  • Photos klasörünün içine bir klasör olarak attığınız resimler otomatik olarak online albüme dönüştürülür ve herkesle hoş bir arayüzden paylaşabilirsiniz.

image

  • İki veya daha fazla bilgisayar arasında belirttiğiniz bir klasörü ya da bütün klasörlerinizi otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bir bilgisayarda yaptığınız değişiklik, otomatik olarak diğer bilgisayarlara yansıtılır.
  • Dropbox web sitesinden içinde binlerce dosya barındıran bir klasörü indirmek istediğinizde ise klasörün yanındaki kutuyu işaretleyip “More Actions” sekmesinden otomatik olarak dönüştürülmüş tek bir zip dosyası halinde indirebilirsiniz.

image

Dropbox’un özellikleri dosyalarını bir arada tutmakta zorlanan ya da onlara her yerden ulaşmak isteyenler için gayet güzel bir çözüm.

Hatırlatmakta fayda var; dosyalarınızın yüklenip yüklenmediğini yanlarına çıkan işaretlerden anlayabilirsiniz.

 

image

  • Yeşil oklar dosyanın veya klasörün (içindekilerle beraber) tamamen Dropbox sunucularına yüklendiğini gösterir.
  • Kırmızı çarpı işareti dosyanın belli bir nedenden dolayı yüklenemediğini gösterir. (Genellikle dosya başka bir program tarafından kullanılmaktadır)
  • Mavi geri dönüşüm kutusuna benzeyen işaret ise dosyanın yüklenmekte olduğunu gösterir.

2 thoughts on “Dropbox : En iyi online otomatik dosya yedekleme çözümü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s